Pingwin 4.0 wdrożony przez Google

2016-10-19 dodany przez Mateusz Wojtkowiak

Ostatnia aktualizacja algorytmu wyszukiwarki Google o nazwie Pingwin miała miejsce ponad dwa lata temu. Algorytm odpowiedzialny jest za walkę ze spamem i niedozwolonym sposobem linkowania stron. Google w specjalnym komunikacie potwierdziło, że algorytm działa już we wszystkich językach i stał się częścią algorytmu głównego (działa w czasie rzeczywystym). Co ta zmiana wnosi w wyniki wyszukiwania? O tym poniżej  w naszym artykule.

Rosnąca ilość spamu w Internecie i chęć uzyskiwania wysokich pozycji w krótkim czasie zmusiła Google do stworzenia całkiem nowego i działającego osobno algorytmu który będzie wychwytywał strony nieprzydatne użytownikom. Od samego początku wyszukiwarka Google określała pozycje głównie na podstawie sygnałów z innych witryn w tym głównie linków prowadzących do strony pozycjonowanej. Przed uruchomieniem algorytmu o nazwie Pingwin pozycjonowanie opierało się na zdobywaniu jak największej liczby linków. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej...

Już po pierwszym uruchomieniu Pingiwina wiadomo było, że nastąpiła zmiana w samym procesie pozycjonowania. Posiadanie największej liczby linków już nie powodowała wysokich pozycji. Wręcz przeciwnie... wielu webmasterów zdziwiło się bardzo kiedy ku ich zaskoczeniu Google rozpoczęło wysyłanie komunikatów o podjęciu "Ręcznych działań" wobec pozycjonowanych domen. Wiązało się to z obniżeniem pozycji na tyle mocno, że strona nie generowała większego ruchu z wyszukiwarki Google. Żeby powrócić do stanu sprzed nałożenia kary (choć to było bardzo trudne) należało pozbyć się spamerkich linków kierowanych głównie na słowa kluczowe.

Niestety jako, że algorytm uruchamiany był na określony okres czasu, żeby móc odzyskać jakikolwiek ruch z wyszukiwarki należało poczekać do kolejnej aktualizacji/uruchomienia algorytmu (również mimo wycofania ręcznych działań wobec domeny). Wdrożenie Pingiwna 4.0 który działa w czasie rzeczywistym powoduje, że strona ukarana zostanie odblokowana w wynikach wyszukiwań jak tylko pozbędzie się spamerskich linków (tak też się stało w przypadku stron dotkniętych Pingiwnem 3.0).

Pingwin 4.0 został wdrożony do głównego algorytmu wyszukiwarki i analizuje linki w czasie rzeczywistym jednak zważywszy na fakt, że konieczne jest zsynchonizowanie wszystkich baz danych Google mogą nadal występować zawirowania w wynikach. Sytuacja jedanak powinna się poprawiać z każdym dniem.

Jak działa Pingwin 4.0

Aktualna wersja algorytmu różni się od wersji poprzedniej tym, że działa w czasie rzeczywistym i na bieżąco analizuje sygnay płynące z Sieci. Dodatkowo ważną informacją jest również fakt, że algorytm nie podejmuje bezpośrednich działań wobec strony pozycjonowanej a zeruje wartość spamerskich linków prowadzących do witryny. Pingwin 4.0 jest w określony sposób powrotem Google do czasów kiedy uważano, że linkowanie nie może zaszkodzić pozycjonowanej stronie. Pośrednio można uważać, że Google nie będzie podejmować już ręcznych działań wobec pozycjonowanych stron a jedynie zerować moc linków spamerskich.