Najstarszy katalog stron – DMOZ.org został wyłączony.

2017-04-11 dodany przez Mateusz Wojtkowiak

 

Dnia 17 marca 2017 to historyczna data z punktu widzenia Internetu - tego dnia został oficjalnie wyłączony najstarszy katalog stron internetowych DMOZ.org.

Katalog DMOZ.org od początku swojego istnienia miał na celu gromadzić dane adresowe firm z całego świata i udostępniać według odpowiedniego kryterium odpowiedni spis tych firm dla użytkownika. Jednym zdaniem – jeżeli byliśmy zainteresowani usługami hydraulika to wybieraliśmy odpowiednią kategorię gdzie prezentowano nam spis firm które tego typu usługi oferowały.

DMOZ.org to także katalog który znacznie wpływał na Page Rank pozycjonowanej strony. Oczywiście Page Rank nie miał bezpośredniego wpływu na pozycje strony jednak określał jej moc. Odpowiednie dobieranie stron które posiadały wysoki współczynnik PR objawiało się wysokimi pozycjami w Google – tym samym, można stwierdzić, że posadanie wpisu w katalogu DMOZ było ważnym elementem strategii pozycjonowania strony.

Wartym podkreślenia faktem jest również to, że Google przez wiele lat odnosiło się do dmoz.org jako najlepszego źródła adresów. Na podstawie DMOZ działał Google Director który oficjalnie został zamknięty w 2011 roku.

Niestety DMOZ to także ta ciemniejsza strona. Wielu użytkowników posądzało redaktorów tego katalogu o nieuczciwe zmowy i niedodawanie zgłoszonych stron. Wszystko ze względu na ogromną moc przekazywaną przez katalog przy pozycjonowaniu. Te niechlubne praktyki w większym bądź mniejszym stopniu mogły także wpłynąć na decyzję o zamknięciu katalogu.

Tak czy inaczej – sieć cały czas rozwija się a katalogi tracą na swojej wartości. Coraz to prostrza możliwość docierania do potrzebnych informacji spowodowała, że zainteresowanie katalogami spadło. Dzień 17.03.2017 można uznać za przełomowy ponieważ kończy się pewna epoka.

Katalog DMOZ