Modne technologie, czyli o trendach w wearable

2015-11-16 dodany przez Mateusz Wojtkowiak

Odbywające się 9-10 lipca br. Targi Wearable Technologies w San Francisco potwierdziły, że połączenie ubrań z elektroniką to nie wizja science-fiction, lecz najnowszy kierunek rozwoju mody, przystępnej nawet dla przeciętnego konsumenta. Klienci wykazują coraz większe zainteresowanie inteligentnymi bransoletkami, zegarkami, okularami, ubraniami, czy nawet bielizną. Producenci kuszą najnowszymi gadżetami jutra, które umożliwiają funkcjonowanie w codziennej, współczesnej rzeczywistości.

Technologie ubieralne
Z analiz ośrodka Morgana Stanleya wynika, że rynek technologii ubieralnych (ang. wearable devices) już niebawem będzie wart 16 miliardów dolarów. Wearable to nic innego, jak odzież i gadżety do noszenia na ciele, które są zgodne z obecnymi trendami i ułatwiają życie, a nawet pozwalają mieć wgląd w stan naszego zdrowia. Zaawansowane technologiczne ubrania mogą posiadać czujniki zbierające informacje np. GPS, czy kamery mówiące nam o pogodzie, a w dodatku są ładowane energią słoneczną, lub siłą ludzkich mięśni. Okazuje się, że Polacy świetnie radzą sobie na rynku wearable, tworząc projekty przyciągające oko, a jednocześnie niezwykle praktyczne od strony funkcjonalnej. Dzięki rozwojowi technologii ubieralnej w zasadzie każdy element garderoby może stać się oryginalnym komputerem, gdzie modny wygląd łączy się z najnowszymi osiągnięciami światowej technologii.

Techmoda prosto z targów
Hitem tegorocznych targów Wearable Technologies w San Francisco były różnorodne rozwiązania mające dopomóc w utrzymaniu dobrej kondycji zdrowia. Przykładem może być Oura – inteligentny pierścień, który podczas spoczynku analizuje sen i proponuje fazy aktywności oraz wypoczynku w ciągu dnia. Sprinterom na pewno przypadnie do gustu produkt opracowany właśnie z myślą o biegaczach, czyli wkładka Tune. Jej tajemnicą jest wiele czujników ruchu mierzących obciążenie stopy i stawów podczas treningu. Warto wiedzieć, że dzięki technologiom ubieralnym możemy także efektywnie walczyć ze stresem. Jest to możliwe dzięki inteligentnej bransoletce Doppel. Urządzenie potrafi mierzyć tętno i odpowiada na nie swoim własnym pulsem. Dzięki temu właściciel owej niezwykłej biżuterii może opanować się w stresujących sytuacjach. Chcielibyście mieć wysokiej jakości urządzenie rejestrujące pracę serca podczas uprawiania sportu? W takim razie spodoba Wam się inteligentny Beat2phone rodem z Finlandii. To inteligentny pas zmieniający smartfon w elektrokardiograf. Jeśli zaś szukacie ubrania generującego wstrząsy przydatne podczas treningu sportowego, pomyślcie o zakupie inteligentnego e-dresu, czyli stroju Antelope. Zdaniem producenta ta treningowa ,,zbroja” w 20 minut daje tyle efektów, ile 3 godziny treningu bez nowego e-dresu. Na razie nie wiadomo, kiedy wymienione wyżej zagraniczne produkty dotrą na polski rynek. Bez wątpienia jednak silną konkurencją dla nich będą nasze rodzime, futurystyczne projekty gadżetów z branży szeroko rozumianego wearable.